Pytanie na które nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Wszystko bowiem zależy od ucznia oraz od jego planów na przyszłość. Tym bardziej, jeżeli ktoś bierze pod uwagę studia w przyszłości. Szkolnictwo to tak naprawdę jedna wielka niewiadoma, gdzie często decyzje podejmowane są na bieżąco. Chociaż, młodzi ludzie decydujący się na wybór szkoły średniej, często muszą jeszcze przed rekrutacją, wziąć pod uwagę to, z jakiego przedmiotu, w przyszłości będą zdawać egzamin dojrzałości.

Szkoły o różnych kierunkach nauczania

Niezależnie od tego, czy wybierze się liceum, technikum, często można spotkać się z koniecznością podjęcia wyboru, który przedmiot ma być rozszerzony? Chemia, matematyka, geografia, biologia, język obcy, fizyka – różne szkoły, różne kierunki nauczania, zupełnie różne możliwości w przyszłości. Młodzi uczniowie na pewno będą mieli nie lada dylemat, aktywnie poszukując pomocy u swoich rodziców. To fakt, że szkoła podstawowa nie sprawia takich problemów. W szczególności, jeżeli ktoś stawia na wybór rejonowy. No ale to fakt, że im wyżej, tym trzeba podejmować bardziej skomplikowane decyzje, jakie mają wpływ na przyszłość.

Matura nie jest egzaminem koniecznym. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, nie musi przystępować do zdawania. W przeciwieństwie, jeżeli chodzi o egzamin, jaki kończy ósmą klasę szkoły podstawowej. Nikt nie otrzyma dyplomu ukończenia podstawówki, jeżeli tego egzaminu nie napisze. Matury nie trzeba pisać, ale jednak warto rozważyć jej obecność. Wymagana jest ona wtedy, jeżeli ktoś chce wybrać się na studia teraz lub w przyszłości miałby na to ochotę.