Historia jest ważnym aspektem w kształtowaniu postaw młodego pokolenia. Niestety, często podawana w postaci suchych, nie współgrających ze sobą faktów zniechęca dzieci do nauki, każąc im zadawać sobie sakramentalne, szkolne pytanie: „A po co mi to”.

Odpowiedzią na zachęcenie dzieci do zrozumienia historii jest seria książek Grażyny Bąkiewicz, prowadząca czytelnika od powstania Polski aż po czasy współczesne.

„Ale historia” to opowieści o przygodach dzieci z niedalekiej przyszłości, które poznają historię dzięki starym ławkom, przenoszącym je na lekcji historii w przeszłość. Fabuła wpleciona jest w fakty historyczne, realne postacie królów i przywódców mieszają się z fikcyjnymi mieszkańcami dawnych dziejów, których ustami autorka objaśnia czytelnikowi zawiłości życia codziennego naszych przodków. Jako wisienka na torcie najważniejsze wydarzenia historyczne przedstawione są w postaci krótkich, jedno lub kilkustronicowych, humorystycznych komiksów.

Uczy, bawi i kształtuje czyli książka, którą chce się czytać

Młody czytelnik z łatwością utożsami się z wybranym bohaterem jednej z kilku powieści serii. Świat, w którym żyją uczniowie częściowo przypomina nam współczesny: dzieci chodzą do szkoły, mają codzienne problemy w domu, nawiązują przyjaźnie oraz rozwiązują konflikty z rówieśnikami.

Nie przepadają również za lekcjami, a zwłaszcza za historią, co do której mają … mieszane uczucia. Szkoła bowiem nie przypomina obecnej. Dzieci nie wkuwają na pamięć regułek, ponieważ w opuszku palca mają wszczepiony chip z dostępem do bazy danych wszystkich wiadomości na świecie. Muszą natomiast nauczyć się krytycznego myślenia i wyciągania wniosków.

Dotychczas ukazało się 9 książek z serii „Ale historia”. Dla dzieci, które nie pałają miłością do słowa drukowanego dostępne są również audiobooki. Barwnie prowadzona opowieść oraz obrazowa interpretacja komiksowych historyjek sprawiają, że nie tylko dzieci ale również ich rodzice posłuchają audioksiążki z przyjemnością.