Nauka to ważna część życia każdego z nas. Do 18 roku życia uczęszczamy do szkoły, gdzie poznajemy nowe zagadnienia i uczymy się nowych rzeczy. Następnie możemy wybrać studia, zgodne z naszymi zainteresowaniami.

Jeśli mamy do czynienia z niełatwymi zagadnieniami, nie zawsze wiemy, jak uczyć się skutecznie i dobrze. W tym wypadku pomocnych jest kilka kwestii. O czym pamiętać podczas nauki? Jak przyswajać wiedzę w sposób sprawny i komfortowy? Co jest ważne?

Skuteczna nauka                                                

Niektórym osobom przyswajanie wiedzy przychodzi z łatwością, a innym nieco trudniej. Na szczęście istnieje kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam codziennie przyswajać nową dawkę wiedzy. Każdy z nas chciałby uczyć się szybko i efektywnie. Jednak nie dla każdego jest to łatwe zadanie. Mózg warto ćwiczyć przez cały czas. Naukowcy przez wiele lat sądzili, że inteligencja jest zapisana w genach. Jednakże dziś wiemy, że ogromne znaczenia mają czynniki środowiskowe. Komórki mózgowe są znacznie bardziej aktywne u dzieci.

Nauka to proces, który wymaga wzmacniania połączeń między komórkami nerwowymi i kształtowania nowych sieci. Ten mechanizm daje nam wiele możliwości, jakimi są:

  • regulacja pracy – od rozluźnienia, po stres,
  • umiejętność przetwarzania i rejestrowania informacji,
  • zdolność zapamiętywania.

Skuteczna nauka wiąże się z wykorzystaniem odpowiednich warunków i technik nauki.

Lewa i prawa półkula mózgowa

Okazuje się, ze mózg człowieka jest podzielona na półkulę lewą i prawą. Te pierwsza odpowiada za umiejętności praktyczne i myślenie logiczne. Prawa półkula z kolei pozwala rozwijać talenty, kreatywność i wyobraźnię. Odpowiada także za myślenie przestrzenne.