Wiele młodych osób, które kończą liceum, marzy o tym aby podjąć studia medyczne. Często rezygnują one jednak ze swoich planów, bo obawiają się, że nie będą w stanie poświęcić na naukę odpowiednio dużo czasu i że nie podołają wyzwaniom, które stawiać będą przed nimi wykładowcy i profesorowie. Czy medycyna jest rzeczywiście tak trudnym kierunkiem jak mogłoby się wydawać?

Jakim wymaganiom należy sprostać aby dostać się na medycynę?

Dostanie się na studia medyczne istotnie stanowi prawdziwe wyzwanie. Podstawą do przyjęcia kandydata są jego wyniki z egzaminu dojrzałości. Wymagania poszczególnych uczelni nieco różnią się między sobą, jednak komisja rekrutacyjna zwykle bierze pod uwagę liczbę procent uzyskanych z następujących przedmiotów:

  • chemia,
  • biologia,
  • matematyka lub fizyka.

Co istotne, kandydat musi zdeklarować chęć zdawania matury z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym, a wyniki, które uzyska, muszą się kształtować na poziomie między 90, a 100%. Choć liczby te mogą się wydawać wygórowane, należy pamiętać, że liczba chętnych na jedno miejsce na medycynie czy stomatologii z roku na rok jest coraz większa.

Czy studia medyczne są trudne?

Studia medyczne z całą pewnością są bardzo wymagające. Wymagają stałego przyswajania dużych porcji wiedzy i to nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej, która przekazywana jest za pośrednictwem laboratoriów oraz konwersatoriów.

Osoby gotowe podjąć edukację medyczną muszą mieć być gotowe na wiele wyrzeczeń – może być ciężko podjąć im nawet dorywczą pracę (zwłaszcza podczas pierwszego roku), a owiane sławą życie studenckie może być trudne do pogodzenia z nawałem zajęć.