Przez wiele lat przesiadywania w szkolnej ławce nauczyciele wymagali od Ciebie zapamiętania wielu różnych rzeczy. Nie ważne jak trudny lub nie był zakres materiału, sama jego ilość często przyprawiała o przysłowiowy ból głowy. Każdy mówił o tym czego się uczyć, a nikt nie podpowiadał w jaki sposób to robić. Dziś prezentujemy kilka sposobów na skuteczną naukę. Zobacz na co musisz zwrócić uwagę.

Jak się uczyć by zapamiętać?

Nauka polega na zapamiętywaniu wybranych rzeczy, które musimy przyswoić. To podstawa nauki i im więcej zostaje w Twojej głowie, tym lepiej. Nie ma tutaj drogi na skróty, rewolucyjnych metod czy magicznych sztuczek. Jest za to kilka technik, które pomogą Ci w skutecznym i szybszym zapamiętywaniu przyswajanego materiału, który zostaje w Twojej głowie na dłużej.

Są to m.in.:

  • kilkukrotne powtarzanie materiału – przyjmuje się, że nawet krótkie okresowe powtórzenia poprawiają zapamiętywanie przyswajanych rzeczy. Nie ważne czy jest to film, książka czy wykład – rób krótkie powtórzenia po godzinie, kilku godzinach, dniu, kilku dniach i tygodniach. Przypomnij sobie najważniejsze rzeczy i pozwól treściom kodować się w Twojej głowie 😉
  • powtórz to czego się nauczyłeś innej osobie. Uczysz się na egzamin? Opowiedz o temacie swoim bliskim. Powtórz im naukowy materiał tak, by oni również mogli go zrozumieć. Opisz o czym się uczysz. Jeśli chcesz przyswoić umiejętność praktyczną – zaprezentują ją komuś. Praktyka czyni mistrza, a powtarzanie na głos działa nawet wtedy, gdy Twój rozmówca Cię nie słucha.
  • rób notatki –Notowanie, mapy myśli, szkicowanie pozwalają utrzymać odpowiedni poziom skupienia, angażują mózg, a materiał szybciej wchodzi Ci do głowy.
  • pamiętaj o przerwach– to podstawa efektywnej nauki! Ucząc się dłużej niż 40 minut ciężko utrzymać uwagę i być myślami w jednym miejscu. Dlatego rób krótkie, 10-minutowe przerwy ustalonym czasie, a po nauce pozwól sobie na porządny odpoczynek.

Sposobów na naukę jest wiele. Warto przetestować wszystkie możliwe opcje i wybrać ten, który odpowiada nam najbardziej. Gwarantujemy, że efekty przyjdą bardzo szybko.